ПРАВИЛА  ПОВЕДІНКИ  ПІД  ЧАС  ОЖЕЛЕДИЦІ

Щорічно Міністерством охорони здоров'я України реєструється сумна статистика травмувань, пов'язаних з ожеледдю: за небезпечний сезон лікарі надають допомогу тисячам громадян, які постраждали при ожеледиці.

Намагайтеся дотриму-ватися простих рекомендацій, щоб уберегтися від значних неприємностей в період ожеле­диці.

Перед виходом із будинку:

 • змайструйте на підошви та підбори вашого взуття "льодоступи";
 • прикріпіть на підбори шматочок поролону (за розмірами підбору) або лейкопластирю;
 • зробіть наклейку з лейкопластирю (ізоляційної стрічки) на суху підошву і підбор (хрест-навхрест) і перед виходом натріть піском;
 • натріть наждачним папером підошву перед виходом;
 • намажте підошву клеєм типу "Момент" та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.

Пам'ятайте,  що  кращими для пересування по льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих підборів.

- Людям похилого віку краще в "слизькі дні" взагалі не виходити з будинку.   Але   якщо   потреба   змусила,   не   соромтеся   взяти   палицю   з наконечником або з шипом. Якщо у вас з собою валіза, то вона повинна бути такою, щоб її можна було носити через плече.

Пам'ятайте, що дві третини травм, люди старші 60 років, отримують при падінні.

- Прогулянки  вагітних жінок  в ожеледицю  без  супроводження  - небезпечні для здоров'я.

- Не виходьте без потреб на вулицю, якщо ви слабкі чи   неспритні. Зачекайте, поки приберуть сніг, а на обмерзлий тротуар розкидають пісок.


           ЯК ЗМЕНШИТИ РИЗИК ТРАВМ В ПЕРІОД ОЖЕЛЕДИЦІ

 • Про всяк випадок бути цілком готовим під час ходьби в такі дні - впасти.
 • Ходіть не поспішаючи, ноги трохи розслабляйте в колінах, ступайте на всю підошву. Руки, по можливості, не повинні бути зайняті сумками. Пам'ятайте, що поспіх збільшує небезпеку травмувань, тому виходьте із будинку не поспішаючи.
 • При   порушенні   рівноваги   -   швидко   присядьте,   це   найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
 • При падінні намагайтеся якомога менше завдати шкоди для свого здоров'я.   Відразу   присядьте,   щоб   зменшити   висоту.   У   момент   падіння згорніться клубком, напружте м'язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотіться - удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні.
 • Не тримайте руки в кишенях - це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів.
 • Обходьте металеві кришки люків. Як правило вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає травмувань.
 • Не прогулюйтеся біля самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вилетіти на дорогу, або ж автомобіль може виїхати на тротуар.
 • Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в період   ожеледиці.   Пам'ятайте,   що   в   ожеледицю   значно   збільшується гальмівний   шлях   автотранспорту,   тому   падіння   перед   автомобілем,   що рухається, може призвести до каліцтва, а в крайньому випадку і до загибелі.
 • Небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп'яніння травми найчастіше важкі, всупереч переконанню, що п'яний падає завжди вдало. У стані сп'яніння люди не такі чутливі до болю і при наявності травми  своєчасно  не  звертаються до лікаря,  що завдає згодом додаткові проблеми та неприємності.
 • Якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини терміново зверніться до лікаря в травмопункт, інакше можуть виникнути ускладнення з непередбачуваними наслідками.
 • Щоб уникнути небезпеки, тримайтеся подалі від будинків - ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку являють собою бурульки. Найбільшу небезпеку бурульки становлять у період танення льоду та снігу.
 • Щоб не стати жертвою крижаних бурульок, які можуть впасти на вас з настанням потепління, необхідно пам'ятати, що не можна заходити за межі встановлених огорож, а в місцях їх відсутності самому звертати увагу на наявність небезпечних утворень з криги і снігу на дахах будинків.

 

 

 

 

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ТА ДІЙ

В УМОВАХ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР 

В зимовий період на територіях більшості областей України спостерігаються несприятливі погодні умови, які можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій. Зростає мінливість і контрастність температурного режиму, що збільшує інтенсивність небезпечних явищ. В цей період переважають надзвичайні ситуації, викликані снігопадами, сильними вітрами, хуртовинами, сильними морозами, утворенням ожеледі. Все це часто спостерігається в комплексі.

Прогнози погоди, що передаються по радіо чи телебаченню зможуть допомогти вам зорієнтуватися, чи не застане вас хвиля холоду. Повідомлення про наближення циклона – достатній привід, щоб задуматися. Окрім того, можливо, що снігова буря утвориться досить далеко від вашого місця існування і пройде велику відстань, перш ніж прийде до вас. Тоді ЗМІ встигнуть повідомити про її наближення жителів небезпечних районів.

За таких гідрометеорологічних умов виникають  ускладнення в  господарській діяльності, енергетиці, зв’язку, у роботі транспорту, електричних мереж, на системах життєзабезпечення.

Статистика свідчить про те, що саме в такий період значно збільшується кількість пожеж, ДТП, обморожень, травмування та загибель людей.

Може скластися така обстановка, що будуть перекриті вулиці, а в таких умовах виникають труднощі в оперативності прибуття до місця пригоди карети швидкої допомоги, пожежного, аварійно-рятувального транспорту для надання допомоги людям, які потрапили в біду.

А тому керівники влади всіх рівнів звертаються до населення з проханням, особливо в зимовий період, не перешкоджати руху пожежного та аварійно-рятувального автотранспорту, не перекривати проїжджі частини доріг, під’їзди до будинків, пожежних гідрантів та водоймищ.

Всім громадянам слід бути надзвичайно обачними в складних погодних умовах. Забезпечувати обережність, пильність при ви-користанні обігрівачів, газового, пічного, електричного обладнання та устаткування. Бажано утриму-ватися від виходу на водоймища (лід) та застерігати від цього дітей.

Різке похолодання загрожує обмороженнями, а то і замерзанням при недотриманні правил (порад), дій та поведінки у зимовий період. Щоб не допустити травмування, чи загибелі людей від переохолодження потрібно правильно підбирати одяг, обмежити перебування на свіжому повітрі (особливо у стані алкогольного сп’яніння). Слід також утриматися від походів у гори, ліс та на далекі відстані, навіть у межах одного населеного пункту, подорожей автомобілем.

На холоді слід уникати значних фізичних навантажень. Холод сам по собі дає навантаження на серцево-судинну систему, а це може викликати нездужання аж до інфаркту або інсульту. Не ризикуйте надмірним навантаженням.

Керівникам підприємств, установ та організацій у такий складний період необхідно виявляти підвищену увагу при використанні електричного, газового, обігрівального та іншого обладнання на виробництві і звертати особливу увагу на справну роботу систем життєзабезпечення та енергопостачання населених пунктів, підприємств та установ.

 

ПАМ'ЯТАЙТЕ!

Щоб зберегти своє життя, а особливо життя дітей, рідних та близьких,  необхідно дотримуватись простих правил

 і рекомендацій щодо поведінки у зимовий період.

Будьте обережні !

 

 

НАДАННЯ ПЕРШОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПОСТРАЖДАЛИМ ВНАСЛІДОК ДІЇ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР

 

ВІДМОРОЖЕННЯ.

Відмороження - це ушкодження, викликане місцевим переохолодженням тканин організму. Розвитку відмороження сприяє вологе повітря та вітер. Відмороження може статися: взимку – при сильному морозі, при теплій зимовій погоді; навесні або восени – при температурі нижче нуля. Небезпека отримати відмороження залежить від небезпечного впливу низьких температур, порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість) та інших причин.

- Мороз небезпечний для ослаблених, стомлених, голодних, хворих людей.

- Легко піддаються небезпечному впливу холоду особи в стані алкогольного сп’яніння.

- Найчастіше холод впливає на периферичні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки.

- Навпаки, поліпшення кровообігу перешкоджає відмороженню. Рух на холоді (ходьба, біг) посилює кровообіг, зігріває тіло, протидіє небезпечному впливу холоду.                         

 

СТУПЕНІ  ВІДМОРОЖЕННЯ ТКАНИН:

І ступінь (легка) – почервоніння, набряк тканин.

ІІ ступінь (середня) – на шкірі утворюються пухирі, наповнені прозорою рідиною.

ІІІ ступінь (важка) – відмирання шкіри та підшкірної основи.

IV ступінь (дуже важка) – відмирає не лише шкіра, але й м’які тканини і навіть кістки ушкодженого місця.           

                                  

Як можна уникнути відмороження:

- загартовуйте поступово організм і привчайте його до холоду (ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом. У профілактиці відмороження це має велике значення); 

- утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим. Взуття не повинно стискувати ногу;

- будьте уважні до одягу. Одяг повинен бути щільним, легким, не стискувати рухи;

- змажте лице і руки несолоним салом, риб’ячим жиром або жирним кремом у морозну, а особливо у вітряну погоду;

- рухайтесь, рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла;

- не торкайтеся оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке відмороження.                                    

ПЕРША   МЕДИЧНА  ДОПОМОГА

ПРИ  ВІДМОРОЖЕННЯХ:

 • тяжкість відмороження, в основному, залежить від тривалості дії холоду. Тому потерпілого необхідно якнайшвидше зігріти, помістивши в тепле приміщення;
 • дайте постраждалому гарячий чай, каву або вино;
 • розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання;
 • розітріть відморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо їх немає, розтирайте м’якою рукавичкою,  хутряним коміром або сухою фланеллю. Не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а охолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру;
 • змусьте постраждалого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою;
 • розтирання заборонене, якщо з’явилося припухання відмороженого місця  або пухирі. Покладіть на відморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати, підніміть кінцівку догори  і  доставте потерпілого в лікарню.  

 

ЗАМЕРЗАННЯ 

Загальне системне ураження організму холодом найчастіше розвивається у людей виснажених, а також при алкогольному сп’янінні. 

Симптоми замерзання: спочатку виникає сонли-вість, млявість, порушення координації рухів, пригнічується стан, температура тіла знижується до 230-250 С.   ПАМ'ЯТАЙТЕ!  Серце зупиняється при температурі тіла 260 С. 

 

 

ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ЗАМЕРЗАННІ:

 • швидко відновлюйте нормальну температуру тіла;
 • помістіть постраждалого у ванну, вода в якій повинна бути 250-300 С, а через 20-30 хв. воду доведіть до 350 С (але не вище);
 • якщо ванни немає, обкладіть тіло грілками, пляшками з теплою водою тієї ж самої температури;
 • робіть штучне дихання і закритий масаж серця (при порушенні дихання і серцевої діяльності) ;
 • після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому гарячий чай або каву, укрийте теплою ковдрою і доставте  в медичний заклад.

 

 

ПАМ'ЯТАЙТЕ !

Щоб зберегти своє здоров'я та життя  в зимовий період, необхідно дотримуватись цих простих

правил і рекомендацій.

 Будьте обережні !